در آستانه سال 1391
با معروفترین نهنگ های جهان در سال نهنگ آشنا شوید

خبرگزاری فارس: نامیدن هر سال به نام یک حیوان ریشه در اعتقادات و فرهنگ هر سرزمین دارد. در کشور ما ایران اینچنین رسمی وجود نداشت تا اینکه پس از استیلای مغول بر ایران این نوع تقویم حیوانی نیز برای مدتها در کشور ما رایج شد.بر اساس این تقویم سال 1391، سال نهنگ است.

خبرگزاری فارس: با معروفترین نهنگ های جهان در سال نهنگ آشنا شوید

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، تقویم ترکی – مغولی، از حدود قرن هفتم هجری قمری یعنی پس از استیلای مغول بر ایران، به تقویم ایرانیان راه یافت.

این تقویم از نوع شمسی – قمری است، بدین معنی که سال آن و ماه های آن قمری است. اسامی 12 ماه قمری این تقویم در ترکی به ترتیب به معنی : ماه اول، ماه دوم و... نامیده می شود. این تقویم دارای دوره 12 ساله حیوانی است که اسامی معادل فارسی سالهای آن، به ترتیب عبارتند از : موش ، گاو، پلنگ، خرگوش، نهنگ، مار، اسب، گوسفند، میمون، مرغ ، سگ و خوک. بر اساس این تقویم سال 1391 ، سال نهنگ است. به همین دلیل قصد داریم تا شما را با تعدادی از نهنگ های معروف در دنیا آشنا کنیم.

در یک نگاه کلی نهنگ یک پستاندار آبزی است که معمولا بسیار بزرگ پیکر است و در سالهای اخیر تعداد زیادی از نهنگ ها توسط ماهیگیران در دریا شکار شده اند. گوشت نهنگ یکی از غذاهای بسیار پرطرفدار در جنوب شرق آسیا است و به همین دلیل تعداد زیادی از این آبزی بزرگ در منطقه اقیانوس آرام شکار شده اند. این جانور معمولا از ماهی های بسیار کوچک و یا علفهای دریایی تغذیه می کند.

نهنگ سفید

این نهنگ که به خاطر پوست سفید رنگ خود به این اسم شناخته می شود ، گاهی با عنوان " نهنگ بلوگا " نیز از آن یاد می شود. این نهنگ در آبهای قطب شمال زندگی و به خاطر صدای زیری گه در زیر آب تولید می کند به " قناری دریا" مشهور شده است. این نهنگ که دارای طولی در حدود 5 متر و پوستی سفید رنگ است بسیار آسان تر از سایر نهنگها شناسایی می شود. این جانور به خاطر رنگ سفید خود و همچنین لبخندی که همیشه به لب دارد یکی از زیباترین اعضای خانواده نهنگهاست و در عین حال از معدود گونه های تهنگ است که در پارکهای طبیعی نگاه داری می شود.

نهنگ قاتل

این عضو از خانواده نهنگ ها یکی از ترسناک ترین اعضاضی این خانواده است که حتی کوسه های بزرگ را که خود شکارچیانی قهار هستند را شکار می کنند. این آبزی چابک با بدنی مشکی و لکه های سفید به دور چشم خود به راحتی قابل تشخیص است. این نهنگ می تواند به راحتی در هر روز چیزی در حدود 227 کیلوگرم غذا مصرف کند. انواع ماهی های آزاد، ماهی تن ، فوک ها و حتی کوسه ها از جمله شکارهای مورد علاقه این جانور هستند. بر اساس اطلاعات موجود این آبزی غول پیکر دارای یک زندگی اجتماعی بسیار قوی است و از روابط نیرومندی با همنوعان خود برخوردار است.

نهنگ آبی

این جانور به سادگی بزرگترین حیوانی است که تا کنون بر روی زمین زندگی کرده است. این آبزی غول پیکر می تواند تا 33 متر رشد کرده و وزنی در حدود 181 تن داشته باشد. این نهنگ دارای سرخرگهایی آنچنان بزرگ است که یک انسان به راحتی می تواند در آن راه برود. چیزی در حدود 50 نفر می توانند به صورت همزمان بر روی زبان این جانور بیاستند. نوزاد این نهنگ چیزی در حدود 7.6 متر طول دارد و معمولا در هنگام تولد از یک فیل سنگین تر است. این نهنگ در زیر آب فریادهایی با توان 180 دسیبل ایجاد می کند که از فاصله 800 کیلومتری قابل ردیابی است.

نهنگ خاکستری

این نهنگ عظیم الجثه می تواند تا 16 متر طول و 40 تن وزن پیدا کند. این جانور به دلیل خشونت بیش از حد در شکار به عنوان " نهنگ شیطانی " نیز شناخته می شود. این نوع از نهنگ بیشترین مسافت را برای مهاجرت در بین سایر پستانداران طی میکند و در هر سال چیزی در حدود 21 هزار کیلومتر را طی می کند. این جانور معمولا در منطقه اقیانوس آرام و در نزدیکی سواحل آمریکا ، کانادا و ژاپن زندگی می کند.

نهنگ قطبی

همان گونه که از نام این نهنگ مشخص است ، محل زندگی این آبزی منطقه قطبی است و این آبزی تنها در منطقه قطب شمال زندگی می کند. طول این جانور می تواند تا 20 متر نیز برسد و دارای یکی از محکمترین جمجمه های جهان است . این آبزی با استفاده از این جمجمه به شکستن یخ های قطبی اقدام می کند و با آمدن به سطح آب اقدام به نفس گرفتن می کند. این موجود در بین تمامی جانداران روی زمین دارای بیشترین لایه چربی ذخیره است که گاهی قطر آن به 40 سانتی متر نیز میرسد.

انتهای پیام/

   


رئیس اداره ارشاد دشتستان خبر داد
برگزاری کارگاه داستان‌نویسی دفاع مقدس در دشتستان

خبرگزاری فارس: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتستان از برگزاری کارگاه داستان‌نویسی دفاع مقدس در دشتستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: برگزاری کارگاه داستان‌نویسی دفاع مقدس در دشتستان

کرم باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دشتستان اظهار داشت: ترویج و گسترش فرهنگ والای ارزشی در جامعه امری مهم و ارزشمند است و همه باید در این مسیر اهتمام ورزیم.

وی افزود: فرهنگ شهادت و ایثار و ترویج ارزش‌های دفاع مقدس باید در بین نسل جوان گسترش یابد و اداره ارشاد اسلامی در این مسیر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتستان از برگزاری کارگاه داستان‌نویسی و خاطره‌نویسی دفاع مقدس در دشتستان خبر داد و خاطر نشان کرد: به منظور آشنایی بیشتر نویسندگان به ویژه جوانان شهرستان دشتستان با نحوه نوشتن خاطره و داستان‌نویسی با موضوع دفاع مقدس، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتستان با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر کارگاه خاطره‌نویسی و داستان‌نویسی را در دشتستان برگزار کرد.

باقری تصریح کرد: در راستای برگزاری دوره‌های فشرده و ویژه برای نویسندگان جوان شهرستان در ارتباط با چگونگی خاطره‌نویسی و داستان‌نویسی با موضوع دفاع مقدس یک دوره کارگاه داستان‌نویسی با حضور سید قاسم یاحسینی و سمیه رسولی از نویسندگان برجسته کشور و استان و با شرکت بیش از 50 نویسنده جوان از شهرستان دشتستان در محل مجتمع شهید شاهینی دشتستان برگزار شد.

وی اضافه کرد: این کارگاه به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتستان برگزار شد و اساتید در این کارگاه‌ها به تشریح چگونگی نوشتن خاطرات و داستان با موضوع دفاع مقدس پرداختند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتستان گفت: حضور جوانان و پیشکسوتان فرهنگی هنری و ایجاد فضای برادری در قالب اینگونه کارگاه‌ها و کسب آگاهی و آمادگی، خود نوعی جهاد و مبارزه است. 

باقری یادآور شد: گام گذاشتن در مسیر و راه شهدا وظیفه آحاد جامعه و بویژه اهل قلم است و از هنرمندان می‌خواهیم که از وجود رزمندگان و جانبازان به عنوان منبع و سند برای داستان‌نویسی و خاطره‌گویی دفاع مقدس نهایت بهره را ببرند.

انتهای پیام/غ10/د1000

   


1115 فقره انشعاب آب در جیرفت واگذار شد

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

در سال جاری
1115 فقره انشعاب آب در جیرفت واگذار شد

خبرگزاری فارس: رئیس اداره امور آب و فاضلاب شهری شهرستان جیرفت گفت: در سال جاری یک هزار و 115 فقره انشعاب جدید آب به متقاضیان واگذار شده است.

خبرگزاری فارس: 1115 فقره انشعاب آب در جیرفت واگذار شد

رضا جزینی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جیرفت با ارائه گزارشی از عملکرد اداره امور آب و فاضلاب شهری شهرستان جیرفت در سال جاری اظهار داشت: در این شهرستان و توابع آن 946 مورد حوادث در شبکه اصلی و یک هزار و 741 مورد در انشعاب‌ها توسط این اداره برطرف شده‌اند.

وی وصل مجدد انشعاب‌ها را 866 مورد دانست و افزود: میزان آب تولیدی در شهرستان جیرفت در سال جاری، 12 میلیون و 121هزار و 215 مترمکعب است.

جزینی‌زاده تصریح کرد: 23 مورد از منهول‌ها در سطح شهر بازسازی شده و 47 مورد نیز احداث شده است.

وی ابراز داشت: در سال جاری یک هزار و 115 فقره انشعاب جدید به متقاضیان واگذار شده است.

جزینی‌زاده با اشاره به اینکه تاکنون 125 کیلومتر از شبکه مورد شستشو قرار گرفته است، بیان داشت: 50 هزار مترمکعب از مخازن شهرستان جیرفت و توابع آن نیز مورد شستشو قرار گرفته است.

وی گفت: سه حلقه چاه جدید نیز توسط اداره امور آب و فاضلاب شهرستان جیرفت در سال 90 حفر و تجهیز شده‌اند و دو حلقه چاه نیز بودن تجهیز آن حفر شده‌اند.

جزینی‌زاده عنوان کرد: برای چهار حلقه از این چاه‌ها اتاقک ساخته شده و در سال 91 نیز برای یک حلقه باقی‌ مانده آن نیز احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه در چهار مورد بازسازی و مهندسی مجدد چاه‌ها انجام شده است، اذعان داشت: دو باب کلرزن گازی نیز ساخته و تجهیز شده‌اند.

جزینی‌زاده خاطرنشان کرد: در راستای اهداف دولت الکترونیک اداره امور آب و فاضلاب شهری شهرستان جیرفت نیز به شبکه اینترنت پیوسته است.

رئیس اداره امور آب و فاضلاب شهری شهرستان جیرفت اظهار داشت: سیستم روشنایی و برق آزمایشگاه میکروبی و شیمیایی برای اخذ ایزو ohsas تعویض شده است.

وی افزود: همچنین کدگذاری تمام نقاط شبکه، مخزن و چاه‌ها در این شهر و توابع آن انجام شده است.

جزینی‌زاده تصریح کرد: در سال جاری یک هزار و 355 مورد آزمایش‌های میکروبی توسط آزمایشگاه این اداره انجام شده است.

وی ابراز داشت: همچنین در سال جاری در سطح شهر جیرفت و توابع آن 11 هزار و 149 مورد کلرسنجی انجام شده است.

انتهای پیام/غ10

   


دادگاه لاهه خواستار استرداد رئیس سرویس اطلاعاتی قذافی شد

خبرگزاری فارس: دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات جنگی از دولت موریتانی خواست تا رئیس سرویس اطلاعات پیشین لیبی را به این سازمان تحویل دهد.

خبرگزاری فارس: دادگاه لاهه خواستار استرداد رئیس سرویس اطلاعاتی قذافی شد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری اتریش، دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی (ICC) موسوم به دادگاه لاهه روز گذشته از دولت موریتانی خواست تا "عبدالله السنوسی" رئیس سرویس اطلاعات دولت "معمر قذافی" دیکتاتور مخلوع لیبی را به این سازمان تحویل دهد.

بر اساس این گزارش، یک مقام امنیتی موریتانی با اعلام این خبر گفت که دادگاه لاهه درخواستی را در این زمینه به دولت موریتانی ابلاغ کرده است. اما هیچ درخواستی از دولت انتقالی لیبی دریافت نشده است و انتظار می‌رود در این راستا طی چند روز آینده درخواستی تحویل موریتانی داده شود.

این در حالی است که شنبه گذشته "ناصر المانع" سخنگوی دولت انتقالی لیبی با حضور در کنفرانسی خبری از تلاش‌های کشور متبوعش برای تحویل السنوسی خبر داده بود.

 

پلیس بین الملل نیزبا صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که به درخواست دولت انتقالی لیبی حکم اخطار قرمز، معادل حکم بازداشت بین المللی السنوسی به اتهام کلاهبرداری از جمله اختلاس و غارت بیت المال و سوء استفاده از قدرت را صادر کرده است.

السنوسی جمعه شب گذشته در فرودگاه "نواکشوت" پایتخت موریتانی بازداشت شد. وی در حالی که گذرنامه جعلی کشور مالی را به همراه داشت، از کازابلانکا در مغرب وارد موریتانی شده بود.

همچنین دادگاهی در پاریس السنوسی 62 ساله که مدت زمان طولانی در سمت رئیس سرویس اطلاعات لیبی فغالیت می‌کرد را به طور غیابی به دلیل دست داشتن در سرنگونی یک فروند هواپیمای مسافربری فرانسوی در سال 1989 به حبس ابد محکوم کرد، به همین دلیل فرانسه نیز خواستار استرداد وی است.

انتهای‌پیام/ط.ص

   


70 گلزار شهدای قم عطرافشانی شد

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

مدیرکل بنیاد شهید استان قم:
70 گلزار شهدای قم عطرافشانی شد

خبرگزاری فارس: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم گفت: در آستانه فرا رسیدن سال نو 70 گلزار شهدای استان غبارروبی و عطرافشانی شد.

خبرگزاری فارس: 70 گلزار شهدای قم عطرافشانی شد

محمدکاظم پورامینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبریک فرا رسیدن سال جدید به خانواده‌های معظم شهدا و مردم قم اظهار داشت: اکثر خانواده‌های شهدا، ایثارگران، تعدادی از همشهریان و زائران نوروزی در لحظه سال تحویل یا بعد از مراسم سال تحویل در کنار مزار شهدای دفاع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حاضر می‌شوند.

وی افزود: در همین راستا طبق روال سال‌های گذشته بنیاد شهید و امور ایثارگران اقدام به غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدای استان کرد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم تصریح کرد: در راستای عطرافشانی و غبارروبی گلزارهای شهدا، 70 گلزار شهدا در سطح استان قم غبارروبی شد.

وی ضرورت پاسداشت یاد و نام شهدای گرانقدر دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را مورد تاکید قرار داد و افزود: امیدواریم که بتوانیم در سال 91 بیش از سال گذشته نسبت به ارائه خدمت به خانواده معظم شهدا تلاش داشته باشیم.

انتهای پیام/ح30/د1000

   


به عنوان سرداور صورت گرفت
قضاوت داور قمی در 16 مسابقه لیگ‌های والیبال

خبرگزاری فارس: داور باتجربه والیبال استان قم در فصل جاری رقابت‌های لیگ‌های والیبال باشگاه‌های کشور 16 مسابقه مهم را قضاوت کرد.

خبرگزاری فارس: قضاوت داور قمی در 16 مسابقه لیگ‌های والیبال

به گزارش خبرگزاری فارس از قم این داور باتجربه والیبال استان قم محمد ابراهیم‌زاده است که با 48 سال سن در حال حاضر یکی از داوران بین‌المللی والیبال کشورمان به شمار می‌رود.

ابراهیم‌زاده که داوری خود در رشته والیبال را از سال 1366 آغاز کرده است در حال حاضر مدرک بین‌المللی قضاوت در این رشته ورزشی را دارد و از سال 1369 نیز به عنوان داور درجه دو وارد رقابت‌های لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور شد.

فعالیت این داور ارزنده والیبال استان قم از سال 69 در والیبال باشگاه‌های برتر کشور در حالی آغاز شد که داوران قضاوت‌کننده در لیگ برتر باید مدرک ملی قضاوت در این رشته را داشته باشند اما توانمندی‌های ابراهیم‌زاده موجب جلب نظر کمیته داوران فدراسیون والیبال شد.

داور بین‌المللی والیبال استان قم از سال 1382 با شرکت در کلاس داوری بین‌المللی که در تهران برگزار شد، موفق به کسب مدرک قضاوت در رقابت‌های بین‌المللی شد و بعد از آن در رقابت‌های مهمی نظیر باشگاه‌های آسیا و قهرمانی جام ملت‌های آسیا سوت زد.

وی در فصل جاری رقابت‌های والیبال باشگاه‌های کشور هم در لیگ برتر و هم در لیگ‌های دسته اول و زیرگروه رقابت‌های مهمی را قضاوت کرد که از جمله مهم‌ترین بازی‌های این فصل لیگ برتر می‌توان به قضاوت مطلوب و قابل قبول وی در دیدار تیم‌های مدعی هاوش گنبد و خراسان رضوی که در حضور بیش از 5 هزار تماشاگران گنبدی برگزار شد، اشاره کرد.

داور والیبال قم در رقابت‌های نیم فصل نخست لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور هشت مسابقه را به عنوان سرداور سوت زد و در نیم فصل دوم نیز در شش مسابقه قاضی اول میدان مسابقات مهم لیگ برتر والیبال کشور بود.

ابراهیم‌زاده در این فصل در دو مسابقه از رقابت‌های لیگ دسته اول والیبال باشگاه‌های کشور و یک بازی پیکارهای زیرگروه لیگ دسته اول والیبال کشور نیز سوت زد و در مجموع سالی موفق را در عرصه داوری رقابت‌های داخلی پشت سر گذاشت.

این در حالی است که ابراهیم‌زاده یکی از داوران برگزیده والیبال کشورمان در مسابقات والیبال قهرمانی جام ملت‌ها‌ی آسیا بود که این مسابقات شهریورماه به میزبانی کشور در تهران برگزار شد و با قهرمانی تیم ملی کشورمان به پایان رسید.

داور بین‌المللی والیبال استان قم در جریان پیکارهای قهرمانی والیبال جام ملت‌های آسیا در مجموع هشت مسابقه را قضاوت کرد و از نظر مسئولان برگزاری مسابقات نمره قبولی دیگری را در عرصه داوری دریافت کرد، ضمن اینکه این داور در سال 1386 نیز در رقابت‌های والیبال آسیایی مرکزی که در کشور پاکستان با شرکت هشت تیم برگزار شد، قضاوت کرد.

انتهای پیام/غ20/د1000

   


هوای قم تا شنبه آفتابی است

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

کارشناس اداره کل هواشناسی استان قم:
هوای قم تا شنبه آفتابی است

خبرگزاری فارس: کارشناس اداره کل هواشناسی استان قم گفت: تا شنبه هفته آینده هوای استان قم صاف و آفتابی خواهد بود.

خبرگزاری فارس: هوای قم تا شنبه آفتابی است

محمدرضا قاضی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار داشت: پدیده گرد و غبار به صورت کامل از استان خارج شد و تا شنبه هفته آینده هوای استان صاف و آفتابی خواهد بود و هفته آینده طی سامانه بارشی که وارد کشور خواهد شد، کمی شاهد بارش خواهیم بود.    

وی با بیان اینکه از اول سال زراعی جاری 90.8 میلی لیتر بارش باران به ثبت رسیده است افزود: میانگین سال آبی سال قبل 108.7 و میانگین سال آبی سال‌های بلند مدت 103.7 بوده است که نشان می‌دهد سال جاری شاهد کاهش بارندگی در استان بوده‌ایم.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان قم با بیان اینکه در شب سوم بهمن ماه سال جاری شاهد سردترین شب سال با دمای هشت درجه زیر صفر در استان بودیم اضافه کرد: همچنین گرم‌ترین روز سال در استان در روز 17 تیرماه با دمای 45.8 درجه سانتی‌گراد به ثبت رسیده است.  

انتهای پیام/غ20/د1000

   


مدیرکل اوقاف خوزستان خبر داد
اجرای طرح آرامش بهاری در 64 بقعه خوزستان

خبرگزاری فارس: مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان از اجرای طرح آرامش بهاری در 64 بقعه استان خبر داد و گفت: این طرح از امروز آغاز شده است.

خبرگزاری فارس: اجرای طرح آرامش بهاری در 64 بقعه خوزستان

سیدعلی میرمحمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: در شرایط کنونی 64 بقعه در استان خوزستان برای استقبال از میهمانان نوروزی تجهیز شده‌اند و برنامه آرامش بهاری در این بقاع اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح در 15 بقعه استان خوزستان به صورت ویژه برگزار می‌شود، تاکید کرد: در برخی بقاع شاخص و پرتردد در استان خوزستان این طرح به صورت ویژه اجرا می‌شود و تدابیر ویژه‌ای در این بقاع اندیشیده شده است.

وی با اشاره به نام برخی از این بقاع ویژه تاکید کرد: در سطح شهرستان‌های استان خوزستان در بقاعی مانند دانیال نبی در شوش، سبزقبا در دزفول، مقام صاحب‌الزمان (عج) در شوشتر، امام زاده حیدر بهبهان، علی‌ابن مهزیار اهوازی، امام زاده ابراهیم ایذه، امام زاده عبدالله باغملک، امام زاده عبدالله هندیجان و... این طرح به صورت ویژه در نظر گرفته شده است.

میرمحمدی با اشاره به اینکه در این امام زادگان شرایط برای پذیری از مهمانان نوروزی مهیا شده است، خاطر نشان کرد: در برخی از این بقاع شرایط برای پذیرایی و اسکان مهمانان نیز مهیا شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی در نظر گرفته شده در این بقاع تاکید کرد: در این بقاع برپایی نماز جماعت، قرائت ادعیه‌های معروف مانند آل یاسین و... در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان افزود: غبار روبی این بقاع در روز پنج شنبه هفته گذشته توسط دلدادگان به حریم ولایت و مردم متدین شهرها انجام شده است.

انتهای پیام/غ20

   


آمادگی 22 مسجد صومعه‌سرا در نوروز 91

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

رئیس اداره اوقاف صومعه‌سرا خبر داد
آمادگی 22 مسجد صومعه‌سرا در نوروز 91

خبرگزاری فارس: رئیس اداره اوقاف و امور خیریه صومعه‌سرا از آمادگی 22 باب مسجد و سه بقاع متبرکه این شهرستان برای پذیرایی از مسافران نوروزی خبر داد.

خبرگزاری فارس: آمادگی 22 مسجد صومعه‌سرا در نوروز 91

به گزارش خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، عزیز خادم‌شریف ظهر امروز در جریان بازدید از مساجد و بقاع متبرکه این شهرستان برای آماده‌سازی و پذیرایی از مسافران نوروزی، اظهار داشت: در نوروز امسال بالغ بر 22 مسجد و سه بقاع متبرکه آماده پذیرایی از مسافران و مهمانان است. 

وی با بیان اینکه تمام  هیئت‌های امنا و خادمان در اماکن مذهبی و معنویی به صورت فوق‌العاده در تعطیلات نوروزی فعالیت می‌کنند، افزود: اخلاق‌مداری و برخورد شایسته با مسافران از شروط اصلی گزینش این هیئت‌ها و خادمان بوده است.

به گفته رئیس اداره اوقاف صومعه‌سرا، در بیشتر مساجد و بقاع این شهرستان در ایام نوروز نمازهای جماعت همراه با حضور ائمه جماعت برگزار می‌شود. 

وی با بیان اینکه رسانه‌ها در بحث شناساندن قطب‌های مرکزی گردشگری و فرهنگی نیز قادر به اطلاع‌رسانی خوبی هستند، ابراز داشت: صومعه‌سرا از قطب‌های مهم گردشگری مذهبی در استان محسوب می‌شود.

خادم‌شریف، با اشاره به عملکردهای اداره اوقاف صومعه‌سرا در طول سال جاری، یادآور شد: امسال طبق سیاست‌های اجرایی جدید سازمان اوقاف و امور خیریه گیلان مبنی بر نوسازی بقاع متبرکه مقرر شده تا برای هر بقعه در حال بازسازی مبلغ 30 میلیون تومان اعتبار اولیه پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: در کنار اعتبارات دولتی برای نوسازی بقاع متبرکه نیازمند کمک‌های مردمی برای اجرای این طرح‌ها هستیم.

رئیس اداره اوقاف صومعه‌سرا با اشاره به اینکه باید طبق نیاز روز جامعه به موقوفه‌ها توجه شود، تصریح کرد: اوقاف بهترین تعاونی و خیرخواهی در مقوله موقوفه و اماکن وقفی است.

وی، از وجود 81 موقوفه در صومعه‌سرا خبر داد و اذعان داشت: از تعداد موقوفات صومعه‌سرا، 72 موقوفه متصرفی و 9 موقوفه غیر متصرفی دارای متولی است که تمام آنها زیر نظر اداره اوقاف این شهرستان قرار دارند.

وی به دیگر برنامه‌های اداره اوقاف صومعه‌سرا در راستای ساماندهی بهتر و بیشتر موقوفه‌های این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: از سال آینده طرح به‌روز رسانی اجاره‌های اماکن و اراضی موقوفه به منظور ایجاد درآمد بیشتر موقوفه‌ها در این شهرستان اجرایی می‌شود.

خادم‌شریف، درباره اجرای طرح الکترونیک در بخش اداری و چارت سازمانی اوقاف و امور خیریه استان، گفت: این طرح در راستای به‌روزرسانی خدمات اجرایی و اداری، نامه‌نگاری‌های الکترونیکی و اسکن و آرشیو تمام اطلاعات موقوفه‌ها در صومعه‌سرا اجرا می‌شود.

وی، عدم اطلاع‌رسانی دقیق و به‌موقع را از دلایل اصلی و مهم در کاهش وقف در شهرستان‌ها دانست و افزود: بیش از 70 درصد از کل موقوفه‌های صومعه‌سرا دارای مطالبات معوقه است.

این مسئول با تصریح بر اجرای دیگر فعالیت‌ها در این شهرستان اذعان داشت: سنددار کردن بقاع متبرکه، مساجد و موقوفه‌ها از جمله این برنامه‌ها در اداره اوقاف صومعه‌سرا است که بسیاری از مشکلات مالکیتی را از بین می‌برد.

رئیس اداره اوقاف صومعه‌سرا از وجود یک‌هزار هکتار اراضی موقوفه در این شهرستان خبر داد و متذکر شد: تمام این اراضی موقوفه دارای سند وقفی هستند.

انتهای پیام/غ10/پ3003

   


فرماندار دماوند تاکید کرد
نظارت بر اماکن عمومی و رستوران‏ها در ایام نوروز

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان دماوند بر لزوم نظارت بر اماکن عمومی و رستوران‏های این شهرستان در ایام نوروز سال 91 تاکید کرد.

خبرگزاری فارس: نظارت بر اماکن عمومی و رستوران‏ها در ایام نوروز

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق استان تهران به نقل از روابط عمومی فرمانداری دماوند، علی‏رضا قاسمی‏فرزاد در آخرین جلسه شورای اداری سال 90 شهرستان دماوند در سالن فرمانداری این شهرستان که با حضور ائمه جمعه و مسئولان شهرستان دماوند تشکیل شد، تدابیر اتخاذ شده برای نوروز 91 در شهرستان دماوند را تامین امنیت و نظم و کنترل و تنظیم بازار اعلام کرد.

وی همچنین تشدید نظارت بر قیمت و کنترل بازار در ایام نوروز، نظارت بر اماکن عمومی، رستوران‏ها، فضاسازی شهرها خصوصا ورودی شهرها، نظارت در حوزه حمل و نقل، غبارروبی تمامی مساجد خصوصا مساجد بین‏راهی، بازرسی و نظارت بر مراکز مختلف بین راهی و ... را از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه دانست.

فرماندار شهرستان دماوند با تاکید بر کنترل و بازرسی منطقه برای ممانعت از ساخت و سازهای غیرمجاز در تعطیلات نوروز، از جهادکشاورزی، شهرداران و دهیاران شهرستان خواست تا نسبت به این مهم اهتمام ویژه‏ای داشته باشند.

وی دیدار با خانواده‏های شهدا را خصوصا در ایام نوروز یک فریضه دینی دانست و به تمامی مسئولان شهرستان توصیه کرد تا دیدار با خانواده‏های معزز شهدا را در سرلوحه برنامه‏های خود قرار دهند و از دیدار یادگاران شهدا غافل نشوند.

قاسمی‏فرزاد از تمامی دستگاه‏های اجرایی شهرستان دماوند خواست تا عملکرد سال 90 خود را به صورت مدون، مصور، دقیق و مبسوط همراه با برنامه‏های سال 91 به فرمانداری دماوند ارایه دهند.

انتهای پیام/ح30/د1000

   


چرای دام در میادین ورودی شوشتر

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

فارس گزارش می‌دهد
چرای دام در میادین ورودی شوشتر

خبرگزاری فارس: آنچه در شرایط کنونی در همه استان‌ها و شهرهای کشور اتفاق می‌افتد آمادگی برای حضور گردشگران نوروزی است ولی در شوشتر شرایط بسیار متفاوت‌تر از همه کشور است.

خبرگزاری فارس: چرای دام در میادین ورودی شوشتر

به گزارش خبرگزاری فارس از شوشتر، ورودی‌های شهرستان شوشتر که دهمین اثر ثبت جهانی کشور را در خود جای داده است همگی دارای میادین استقبال است ولی در شرایط کنونی که تنها ساعات‌هایی محدود به تحویل سال باقیمانده است چرای دام و احشام در میادین ورودی شوشتر بیش از پیش آماده نبودن وضعیت را برای حضور گردشگران در شوشتر به نمایش می‌گذارد.

 

 

* چرای دام در میادین شهر شوشتر

چرای دام از ماه‌ها قبل در سطح شهر شوشتر و میادین اصلی شهر باعث اعتراض مردم به شهرداری بوده است و همین مهم باعث شده تا مشکلات زیادی برای گردشگران در شهرستان به وجود آید.

بر این اساس، وجود احشامی مانند اسب، گوسفند، گاو و گاومیش در میادین و فضاهای سبز شهری باعث ایجاد منظر نازیبا در سطح شهر شوشتر شده است.

عضو شورای شهر شوشتر در این باره می‌گوید: چرای دام در سطح معابر شهر شوشتر خلاف قانون است و باید از طریق شهرداری در این باره برخورد شود.

امیر رسولی می‌افزاید: چرای دام علاوه بر ایجاد خسارت برای فضای سبز شهری باعث ایجاد منظری نازیبا در محیط شهری می‌شود و در این باره باید شهرداری و اجرائیات شهرداری اقدامات فوری انجام دهند.

وی تاکید کرد: بر اساس لایحه عوارضات شهرداری ارسال شده به شورای شهر و مصوب سال 89 جمع‌آوری احشام از سطح شهر برای صاحبان آن‌ها جریمه‌های سنگینی دارد که از تصویب شورای شهر گذشته و به تائید رسیده است.

 

* تنها راه ذبح در محل است

شهردار شوشتر در این باره می‌گوید: تنها راه برای جلوگیری از تردد احشام در سطح شهر ذبح در محل است ولی تا کنون درباره اخذ مجوز از مراجع قضایی ناکام بوده‌ایم.

آرش دُر می‌افزاید: شهرستان شوشتر به دلیل عشایر پذیر بودن همیشه با این مشکل روبه رو بوده است و به این دلیل دستگیری صاحبان و جمع‌آوری احشام از امور روزمره شهرداری شوشتر در ماه‌های اخیر بوده است.

وی تاکید می‌کند: باید این موضوع برخورد جدی شود و یکی از راه‌های اصلی برخورد با این موضوع جلوگیری از اسکان عشایر تا شعاع15 کیلومتری حریم شهر است و در این باره نیز پیشنهادهایی به امور عشایر شهرستان شوشتر داده شده است ولی تا کنون در این باره اقدامی انجام نشده است.

دُر می‌افزاید: در روزهای آتی گشت زنی‌های اجرائیات شهرداری بیشتر خواهد شد و به این دلیل تلاش می‌شود تا چهره‌ای نازیبا از شوشتر در خاطر گردشگران باقی نماند.

گزارش: مجتبی نارنج پور

انتهای پیام/غ10 

   


مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های مازندران خبر داد
اجرای روزانه 18 ساعت کنترل ترافیک در مازندران

خبرگزاری فارس: مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های مازندران درباره ایمنی راه‌ها با بیان اینکه قسمت مدیریت راه‌ها در اداره کل مستقر است، گفت: این بخش روزانه حدود 18 ساعت کنترل ترافیک را برعهده دارند.

خبرگزاری فارس: اجرای روزانه 18 ساعت کنترل ترافیک در مازندران

مجیدرضا نصرالله‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری اظهار داشت: در سطح استان چهار نمایندگی داریم که شهرهای مختلف استان را پوشش می‌دهند.

وی با بیان اینکه در این مراکز 50 نفر کشیک حضور دارند، تصریح کرد: نظارت بر جابه‌جایی مسافران اقدامات قانونی برای پیش فروش و فروش اینترنتی، توزیع بروشور و رسیدگی به شکایات مسافران از جمله فعالیت‌های این مراکز است.

نصرالله نژاد با اشاره به اینکه شکایت مسافران در اسرع وقت رسیدگی می‌شود، ادامه داد: گروه‌های کشیک از 25 اسفند تا 15 فروردین در پایانه‌ها مستقر هستند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های این اداره کل در سه محور انجام می‌شود، گفت: هماهنگی با شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با اداره کل، هماهنگی با سازمان‌های دولتی برای تامین سوخت مورد نیاز و ایمنی راه‌ها از جمله این برنامه‌ها است.

این مسئول با اشاره به اینکه شش تشکل صنفی در این ایام حضور دائمی دارند، تصریح کرد: مکاتبات انجام شده تا از نظر تامین سوخت مشکلی نداشته باشیم.

وی درباره ایمنی راه‌ها با بیان اینکه قسمت مدیریت راه‌ها در اداره کل مستقر است، بیان داشت: این بخش، روزانه حدود 18 ساعت کنترل ترافیک را برعهده دارند.

نصرالله‌نژاد خاطرنشان کرد: اگر مشکلی در جاده‌ها به وجود آید به وسیله راهداری و کنترل ترافیک از طریق ماهواره، اطلاعات را در اختیار شرکت‌ها و مسافران قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه مسافران می‌توانند مشکلات و شکایت‌های خود را از طریق سامانه 3000143 اطلاع رسانی کنند، گفت: فرم‌های نظرسنجی هم در پایانه‌های مسافربری در مقصد به مسافران داده می‌شود تا نظرات خود را اعلام کنند.

نصرالله‌نژاد با بیان اینکه در ایام نوروز در کشیک و پاسخگوی مسافران هستیم، گفت: پیامک‌ها هر روز کنترل شده و در سریع‌ترین وقت مشکل را بررسی می‌کنیم.

انتهای پیام/ح20

   


صبای نوین قم از جام آزادگان حذف شد

دوشنبه 29 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

با شکست مقابل آذر باتری ارومیه
صبای نوین قم از جام آزادگان حذف شد

خبرگزاری فارس: تیم فوتبال صبای نوین قم با قبول شکست مقابل آذرباتری ارومیه از گردونه رقابت‌های فوتبال جام آزادگان حذف شد.

خبرگزاری فارس: صبای نوین قم از جام آزادگان حذف شد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم نماینده فوتبال قم در نخستین حضور خود به عنوان نماینده قم در مسابقات لیگ دسته سوم فوتبال باشگاه‌های کشور جام آزادگان با اینکه یکی از تیم‌های پر امید سال‌های اخیر قم بود اما در نهایت از لیگ کنار رفت.

تیمی که امسال با ترکیب کاملا بومی در رقابت‌های لیگ آزادگان حضور یافت و میانگین سنی این تیم نیز نزدیک به 25 سال بود، در صورتی که برای آینده حفظ شود می‌تواند پشتوانه مناسبی برای تیم فوتبال صبای قم در لیگ برتر کشور باشد.

با این حال صبای نوین قم فصل جدید لیگ آزادگان را از مهر ماه سال گذشته بسیار قوی و پر فروغ آغاز کرد و در نیم فصل نخست رقابت‌ها تیم دوم جدول رده‌بندی لقب گرفت، اما نتایج نه چندان خوب در نیم فصل دوم بازی‌ها سبب شد نماینده قم نه تنها به مرحله بعد صعود نکند بلکه در پلی‌آف نیز حذف شود.

تیم فوتبال صبای نوین قم در گروه دوم مرحله مقدماتی رقابت‌های این فصل لیگ آزادگان قرار داشت، اما شاگردان عباس رحمانی مربی با تجربه فوتبال قم، در گروه خود در میان ناباوری در جایگاه ششم ایستادند تا تنها برای بقا در لیگ تلاش کنند.

بر اساس برنامه و شیوه برگزاری رقابت‌های لیگ دسته سوم فوتبال باشگاه‌های کشور از سوی سازمان لیگ آزادگان، تیم‌هایی که در رده‌های پنجم و ششم گروه‌های شش‌گانه قرار گرفتند، باید برای بقا در لیگ آینده در پلی‌آف رقابت کنند.

به همین منظور تیم فوتبال صبای نوین قم به عنوان تیم ششم جدول رده‌بندی گروه دوم با تیم آذر باتری ارومیه تیم پنجم جدول رده‌بندی گروه چهارم در مرحله پلی‌آف به صورت رفت و برگشت به رقابت پرداخت اما با قبول باخت مقابل این تیم در مجموع دو مسابقه از لیگ آزادگان کنار رفت.

در حالی که دیدار رفت تیم‌های فوتبال صبای نوین قم و آذر باتری ارومیه هفته گذشته در شهر مقدس قم برگزار شد و طی آن شاگردان عباس رحمانی توانستند با گل‌های علی مولایی و حمید پاکیزه میهمان خود را شکست بدهند، اما اتفاقات و نتیجه دیدار برگشت به سود بازیکنان صبای نوین نبود.

در دیدار برگشت دو تیم که ابتدا قرار بود روز شنبه بیست و هفتم اسفند ماه برگزار شود اما به دلیل بارش برف به روز یکشنبه موکول شد و دو تیم در هوای سرد شهر ارومیه در دیداری حساس به مصاف یکدیگر رفتند که برنده این مسابقه تیم آذر باتری ارومیه بود که با یک گل از سد صبای نوین قم گذشت و با توجه به تساوی دو بر دو در مجموع دیدارهای رفت و برگشت، به دلیل گل زده در خانه حریف برابر نماینده قم به برتری رسید و در لیگ آزادگان باقی ماند.

انتهای پیام/غ20/د1000

   


امام جمعه دماوند:
هفته جمهوری اسلامی جایگزین روز 12 فروردین در تقویم شود

خبرگزاری فارس: امام جمعه دماوند با تاکید بر اینکه 12 فروردین، روز جمهوری اسلامی به خوبی مورد تکریم و تجلیل واقع نمی‏شود خواستار تعریف هفته جمهوری اسلامی در تقویم رسمی کشور شد.

خبرگزاری فارس: هفته جمهوری اسلامی جایگزین روز 12 فروردین در تقویم شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق استان تهران به نقل از روابط عمومی فرمانداری دماوند، حجت‏الاسلام محمد علاءالدینی در آخرین جلسه شورای اداری سال 90 شهرستان دماوند در سالن فرمانداری این شهرستان که با حضور فرماندار، ائمه جمعه و مسئولان شهرستان دماوند تشکیل شد با اشاره به تقارن روز جمهوری اسلامی با ایام فاطمیه (س) اظهار کرد: روز 12 فروردین سال 91 با ایام‏الله فاطمیه (س) مقارن است و امسال در این روز نماز جماعت شکرانه 12 فروردین در شهرستان دماوند اقامه می‏شود.

علاءالدینی خاطرنشان کرد: روز 12 فروردین هر ساله تحت‏الشعاع روز طبیعت و آخرین روز تعطیلات نوروزی مردم قرار می‏گیرد و آنطور که شایسته است مورد تکریم و تجلیل واقع نمی‏شود.

وی با پیشنهاد تبدیل روز جمهوری اسلامی به هفته جمهوری اسلامی در تقویم کشور گفت: با این اقدام، می‏توان نقطه اوج هفته جمهوری اسلامی را روز 20 فروردین و گرامیداشت توفیقات فناوری هسته‏ای کشور قرار دارد.

در این جلسه از مسئولان فعال در برگزاری نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.

همچنین با ارزیابی عملکرد تمام دستگاه‏های شهرستان در ایام مبارک دهه فجر سال 90 از برترین‏ها با اهدای لوحی قدردانی شد.

انتهای پیام/ک30

   


مخالفت رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه با هرگونه دخالت آنکارا در امور سوریه

خبرگزاری فارس: رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه مخالفت خود را با با هرگونه دخالت ترکیه در امور داخلی سوریه منجمله ایجاد منطقه حائل در مرز مشترک با این کشور اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: مخالفت رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه با هرگونه دخالت آنکارا در امور سوریه

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، "کمال قلیچ داراوغلو" رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق ترکیه با اشاره به شایعاتی در زمینه احتمال ایجاد منطقه حائل از سوی دولت ترکیه در مرز سوریه مخالفت خود را با این امر اعلام کرد.

قلیچ داراوغلو در همین رابطه گفت که اگر کشور دیگری بیاید و در مرزهای ترکیه منطقه حائل ایجاد کند و بگوید شما هم در مرز سوریه این کار را کرده اید، در این صورت ترکیه پاسخی ندارد که به این اقدام بدهد و این امر دخالت در امور داخلی سوریه به شمار می رود.

وی در ادامه اظهارات خود از دولت آنکارا خواست تا دست از کارگزاری قدرت های جهانی در منطقه حساس خاورمیانه بردارد.

انتهای پیام/++

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic